Tajemnice literata
Antoni Ferdynand Ossendowski a Polska
Abstrakt
Naukowiec i hochsztapler, literat i tajny agent, podróżnik i chemik, myśliwy i społecznik... Tymi wszystkimi określeniami opisać można Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego – jedną z najsłynniejszych, a jednocześnie najbardziej tajemniczych osobistości polskiego świata literackiego w dwudziestoleciu międzywojennym. Jego biografia to mieszanina faktów, plotek, pogłosek i umiejętnie budowanej legendy. Występowanie nazwiska Ossendowskiego w jednej z głośniejszych, międzynarodowych afer wywiadowczych; otwarcie deklarowana niechęć do bolszewizmu; znajomość z wieloma politykami i przywódcami sprawiają, że sugestie jakoby pisarz na przestrzeni lat był tajnym emisariuszem różnych rządów nabierają cech prawdopodobieństwa. Ten sam Ossendowski to jednocześnie autor powieści dla młodzieży i utworów historycznych; opiewający w swojej twórczości piękno polskich krajobrazów i narodowych bohaterów oraz filantrop fundujący w Polsce pomniki. Tyleż tajemniczy co popularny ambasador Polski w świecie.
Downloads
Bibliografia
Źródła
Biblioteka Narodowa, Materiały dotyczące Antoniego F. Ossendowskiego ze zbiorów Aleksandra Janty, sygn. Rps 12919 III.
Muzeum Literatury w Warszawie, Ossendowski A. F., Warszawa, sygn. 1887.
Opracowania
Budrewicz Z., Lekcje polskiego krajobrazu. Międzywojenna proza podróżnicza dla młodzieży, Kraków 2013.
Chruszczyński A., Geniusz grafomanii. Rzecz o Antonim Ferdynandzie Ossendowskim, Bydgoszcz 1995.
Domaniewski J., Dzieło „naukowe” prof. dr. Ossendowskiego, „Wiadomości literackie”, 1924 nr 22.
Drozd A., Na tropie literackich zapożyczeń w prozie Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego, w: Kultura w świecie luster. Jeszcze o niepowtarzalności i multiplikacjach w sztuce XX i XXI wieku, red. A. Chomiuk, E. Pogonowska, Lublin 2017.
Hedin S., Ossendowski a prawda, tłum. A. Polończyk, Olsztyn 2014.
Jagielski S., Epilog „Ostatniej tajemnicy F. A. Ossendowskiego”, „Przekrój”, 1947, nr 111.
Jagielski S., Ostatnia tajemnica Ferdynanda Ossendowskiego, „Przekrój”, 1947, nr 102.
Lalak D., Życie jako biografia: podejście biograficzne w perspektywie pedagogicznej, Warszawa 2010.
Mazan B., Z naśladownictw „Trylogii”. Powieści historyczne F. A. Ossendowskiego, w: Sienkiewicz i epoki. Powinowactwa, red. E. Ihnatowicz, Warszawa 1999, s. 123–137.
Michałowski W., Wielkie safari Antoniego O., Warszawa 2004.
Ossendowski A. F. et al., Pisarze polscy a Rosja Sowiecka: ankieta „Wiadomości Literackich”: Literatura sowiecka – eksperyment komunistyczny – zbliżenie polsko-rosyjskie, „Wiadomości Literackie”, 1933, nr 38.
Ossendowski A. F., Przedmowa, w: M. Breszko-Breszkowski, Córka Wielkiego Księcia, Warszawa 1926, s. 3–4.
Rausz M., „Cuda Polski” Rudolfa Wegnera: historia edycji, „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia ad Bibliothecarum Scientiam Pertinentia”, 4 (2006).
Sosnowska D., Biografia i lektura. Biografia jako lektura, w: Biografia, historiografia, dawniej i dziś: biografia nowoczesna – nowoczesność biografii, red. R. Kasperowicz, E. Wolicka, Lublin 2005.
Spis książek poleconych do bibliotek szkolnych przez Komisję Oceny Książek do Czytania dla Młodzieży Szkolnej przy Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w latach od 1923 do 1928 włącznie, Warszawa 1929.