Przesyłanie tekstów

Przejdź do logowania lub Zarejestruj aby zgłosić tekst.

Sprawdzenie tekstu przed wysłaniem

Autorzy proszeni są o sprawdzenie czy tekst spełnia poniższe kryteria. Teksty, które nie spełniają wymagań redakcyjnych mogą zostać odrzucone.
  • Tekst jest wyłącznym i oryginalnym dziełem wymienionych w nim autorów, a wśród autorów nie jest wymieniona osoba, której wkład w powstanie tekstu jest nieznaczący (tzw. honorary authorship).
  • Tekst nie był dotąd nigdzie opublikowany ani nie jest przedmiotem postępowania w innym czasopiśmie.
  • Tekst został zapisany w formacie Microsoft Word, RTF lub OpenOffice.
  • Składając tekst do publikacji, autor przekazuje „Biografistyce Pedagogicznej” nieodpłatną licencję o światowym zasięgu, na czas nieograniczony, w przedmiocie powielania, rozpowszechniania i sublicencjonowania artykułu w całości lub w części, w dowolnej formie, w tym elektronicznej, skutecznej po przyjęciu do publikacji.
  • Tekst sformatowany zgodnie z wytycznymi dla autora określającymi styl i zasady sporządzania bibliografii.
  • Wysokość czcionki 12 pkt, interlinia 1,5. Wszystkie fotografie, rysunki i tabele opisane w tekście, a dostarczone w odrębnych plikach.

Wytyczne dla autorów

Redakcja czasopisma „Biografistyka Pedagogiczna” przyjmuje do druku jedynie teksty oryginalne. Jeżeli tekst lub znaczna jego część była wcześniej publikowana, należy o tym poinformować redakcję. W trosce o zachowanie fundamentalnych standardów dotyczących rzetelności oraz uczciwości naukowej redakcja wdrożyła procedury związane z zapobieganiem zjawiskom ghostwriting i guest authorship. Na ich podstawie autorzy składają Oświadczenie autora w sprawie ghosthwriting i guest authorship w ramach publikacji w czasopiśmie naukowym „Biografistyka Pedagogiczna”.

Teksty powinny być nadsyłane na adres redakcji: bpredakcja@gmail.com w formie elektronicznej w formacie rtf, doc, docx.
Zwracamy się do autorów nadsyłających teksty z prośbą o przestrzeganie następujących zasad edytorskich:

Autor i tytuł

  1. Obok nazwiska autora (lub każdego z autorów, gdy jest więcej niż jeden) powinny być podane: afiliacja instytucjonalna, adres e-mail oraz numer ORCID.
  2. Redakcja prosi o zamieszczenie w pierwszym przypisie informacji o źródłach finansowania publikacji, wkładzie instytucji naukowo-badawczych, stowarzyszeń i innych podmiotów (granty, dofinansowania badań).
  3. Pod tytułem publikacji należy umieścić słowa kluczowe (key words) zarówno w języku polskim, jak i angielskim (do 6 słów).
  4. W przypadku recenzji należy podać pełny opis bibliograficzny recenzowanej publikacji zawierający informację o autorze, tytule, miejscu i roku wydania, wydawcy, liczbie stron oraz ilustracjach.

Tekst i streszczenie

  1. Nadsyłane teksty nie powinny przekraczać objętości 1 arkusza wydawniczego.
  2. Do artykułu należy dołączyć streszczenie w językach polskim i angielskim nieprzekraczające jednej strony (1800 znaków). Streszczenie w języku angielskim powinno być poprzedzone przetłumaczonym tytułem artykułu.
  3. W tekstach należy stosować powszechnie przyjęte skróty: np., m.in., r., w. itp. Stulecia podajemy cyframi rzymskimi (XVI w.), a nazwy miesięcy w pełnym brzmieniu (15 lipca 1410 r.). Imiona osób występujących w artykułach rozwijamy (Jean-Jacques Rousseau).

Przypisy

  1. W tekstach należy stosować przypisy dolne, umieszczając odnośnik przed znakiem interpunkcyjnym. Każdy przypis kończymy kropką.
  2. Obowiązują następujące metody opisu bibliograficznego (przykłady):
    • publikacje zwarte: O. Czerniawska, Drogi i bezdroża andragogiki i gerontologii. Szkice i rozprawy, Łódź 2000 (w przypadku więcej niż trzech autorów należy umieścić pierwszego autora oraz skrót i in.).
    • artykuły z czasopism: A. Wołowska, Satysfakcja z pracy i jej wyznaczniki a poczucie jakości życia urzędników, „Rocznik Andragogiczny”, 20 (2013) s. 119–132.
    • artykuły z pracy zbiorowej: R. Skrzyniarz, Kariera naukowa prof. Stefana Kunowskiego (1909–1977), w: U podstaw tożsamości pedagogiki. Wielowymiarowość pedagogiki – biografistyka – historia, red. R. Skrzyniarz, E. Smołka, S. Konefał, Lublin 2012, s. 218.
    • strona internetowa, artykuł zamieszczony na stronie internetowej: M. Lis, Social media, portale społecznościowe, http://www.europae.pl/biznes/artykuy/338-social-media-portale-spoecznociowe-web-20, dostęp: 4.04.2013.
  3. W przypadku publikacji cytowanej drugi raz należy podać jedynie inicjał imienia i nazwisko autora oraz skrócony tytuł bez wielokropka: np. R. Skrzyniarz, Kariera naukowa prof. Stefana Kunowskiego (1909–1977), s. 219.
  4. Nie stosuje się opisów skróconych typu: dz. cyt., ibidem, ibid., op. cit., jw.
  5. Przyjmuje się stosowanie skróconego zapisu „tamże” w wypadku, gdy zaistniałaby sytuacja, w której doszłoby do powołania się na wcześniejszy przypis np.:
    39 R. Skrzyniarz, Kariera naukowa prof. Stefana Kunowskiego (1909–1977), s. 219.
    40 Tamże, s. 217.

Ilustracje i wykresy

  1. Ilustracje i wykresy powinny być dostarczone w możliwie dobrej jakości w odrębnych plikach.
  2. Orientacyjne miejsce na umieszczenie ilustracji lub wykresu winno być zaznaczone poprzez podanie numeru i tytułu ilustracji w tekście artykułu.
  3. Nazwa pliku powinna być zbliżona do tytułu ilustracji zamieszczonej w tekście.
  4. Wszystkie materiały powinny być dostosowane do czarno-białego formatu wydruku czasopisma.

Bibliografia

Czasopismo zamieszcza na końcu każdego artykułu naukowego pełen spis bibliograficzny tekstów i źródeł przytaczanych w tekście. Bardzo prosimy więc o załączanie pełnej bibliografii w pliku z tekstem, który wysyłają Państwo na adres Redakcji. Zalecamy przestrzeganie podziału na źródła oraz literaturę przedmiotu.

Studia i rozprawy

Treść polityki prywatności.